BIBLIOTEKA WZNAWIA DZIAŁALNOŚĆ - zasady w czasie epidemii

Utworzono dnia 04.05.2020

Z uwagi na to, że BIBLIOTEKA jest częścią Centrum Kultury, które nie wznawia jeszcze działalności w pełnym zakresie, to od dnia 05 maja 2020 r. do dowołania obowiązują tymczasowe zasady ograniczonego dostępu do usług bibliotecznych w rygorze obostrzeń sanitarnych związanych z pandemią koronawirusa.

BIBLIOTEKA ZAPRASZA CZYTELNIKÓW W GODZINACH 10:00-17:00 OD PONIEDZIAŁKU DO PIĄTKU (oprócz środy – praca wewnętrzna).

Obowiązujące tymczasowe zasady w rygorze obostrzeń epidemicznych:

1. Czytelnicy korzystają z wejścia do biblioteki od ulicy Sportowej 1 (nie od parkingu).
  2. W budynku Centrum Kultury oraz lokalu biblioteki, jako miejscu publicznym obowiązuje maseczka ochronna (dezynfekcja rąk i rękawiczki jednorazowe we własnym zakresie) oraz ogólne zasady sanitarne związane ze stanem epidemicznym.
  3. Ograniczony tymczasowo zostaje swobodny dostęp do księgozbioru. Książki podaje czytelnikowi bibliotekarz. Biblioteczna czytelnia internetowa ze stanowiskami komputerowymi jest nieczynna do odwołania. Możliwość korzystania z księgozbioru na miejscu jest również wstrzymana do odwołania.
  4. W lokalu biblioteki może przebywać tylko 1 czytelnik oraz bibliotekarz.
  5. Oczekujący na swoją kolejność  czytelnicy przebywają w holu przy bibliotece zachowując przepisową 2 metrową odległość od siebie.
  6. W budynku Centrum Kultury może oczekiwać tylko 2 czytelników plus 1 obsługiwany w lokalu biblioteki. Ewentualni dodatkowi czytelnicy muszą poczekać na zewnątrz budynku od ulicy Sportowej.
  7. Stanowisko bibliotekarza jest osłonięte przesłoną ochronną, a bibliotekarz stosuje się do epidemicznych zasad sanitarnych (maseczka, rękawiczki). Po wizycie każdego czytelnika bibliotekarz dezynfekuje ladę biblioteczną przy której obsługiwany jest czytelnik oraz swoje stanowisko pracy.
  8. Zgodnie z zaleceniami sanitarnymi książki oraz audiobooki zwrócone przez czytelnika trafią do kwarantanny na okres 14 5 dni, po czym zostaną ponownie włączone do księgozbioru. Wydłuża to okres oczekiwania na zamówione lub zapotrzebowane tytuły, które będą znajdować się akurat w izolacji.
  9. Wskazane jest wcześniejsze zapoznanie się z księgozbiorem bibliotecznym w katalogu online na stronie www.dobremiejsce.gniewino.pl , a następnie zamówienie wybranych książek przez telefon (58 670 63 38) lub mailowo (gbp@gniewino.pl) lub zamówienie ich online poprzez konto w katalogu bibliotecznym, po to by do minimum ograniczyć czas wizyty w bibliotece. Dostęp do swojego konta online można otrzymać przy najbliższej wizycie w bibliotece.

W przypadku wątpliwości, że podjęte przez nas działania niewystarczająco zabezpieczają Państwa przed koronawirusem prosimy o zwrot książek i powstrzymanie się przed wyborem i wypożyczeniem nowej lektury.

Sytuacja będzie monitorowana na bieżąco i w przypadku potrzeby konieczności zmian w procedurach  będziemy reagowali natychmiast.

*Rekomendacja Biblioteki Narodowej dotycząca skrócenia okresu kwarantanny dla książek i innych publikacji z 14 dni do minimum 3 dni. Dla bezpieczeństwa przyjęliśmy 5-dniową kwarantannę zwracanych zbiorów.