Wyniki XIX O.K.L. GNIEWIŃSKIE PIÓRO - nareszcie!
W końcu udało się wyłonić laureatów XIX Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego "Gniewińskie Pióro"! Zdobywcami I miejsc zostali: p. Urszula Lewartowicz z Lublina (poezja), p. Adam Jarosław Baliczek z Białegostoku (proza) oraz Amelia Izabella Chwist z Sosnowca (17 lat, proza młodzież). Całość protokołu poniżej oraz do pobrania w załączniku.
PROTOKÓŁ z posiedzenia Komisji
XIX ogólnopolskiego KONKURSU LITERACKIEGO „GNIEWIŃSKIE PIÓRO”
z dnia 15 września 2020 r.
W dniu 15 września 2020 r. odbyło się posiedzenie Komisji XIX Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „GNIEWIŃSKIE PIÓRO”. Organizatorem Konkursu było Centrum Kultury, Sportu, Turystyki i Biblioteka w Gniewinie, a patronowała mu Rada Gminy Gniewino.
W konkursie wzięło udział 329 uczestników z Polski oraz z zagranicy (Belgia, Litwa, Irlandia, Niemcy, Wielka Brytania, Słowacja). Jury oceniło 179 zestawów poetyckich oraz 142 teksty prozatorskie w dwóch kategoriach wiekowych: dorośli i młodzież. Ośmiu uczestników zdyskwalifikowano (tylko wersje elektroniczne prac bez kart zgłoszeniowych, tylko karta zgłoszeniowa i pusta płyta CD bez godła, brak oznaczeń pozwalających zidentyfikować autora).
Komisja w składzie:
- Wioletta Majer-Szreder - przewodnicząca, poetka, dr literaturoznawstwa, nauczyciel polonista,
- Anna Jastrzębska - nauczyciel polonista,
- Ewa Haberka - nauczyciel polonista,
- Dorota Zadroga - nauczyciel polonista,
- Róża Szymikowska-Metz - nauczyciel polonista,
- Mirosław Odyniecki - poeta, satyryk, dziennikarz.
nagrodziła w poszczególnych kategoriach następujące osoby:
- kategoria: poezja - dorośli:
1 miejsce (778 zł brutto) - godło „Zielona” – Urszula Lewartowicz, Lublin
2 miejsce ex aequo (556 zł brutto) - godło „Nikifor” – Janusz Pyziński, Podgrodzie
2 miejsce ex aequo (556 zł brutto) - godło „Wierszolas” – Krzysztof Przegiętka, Toruń
3 miejsce (334 zł brutto) - godło „Zbieracz słów” – Agata Oriana Kwahs, Gdynia
wyróżnienie (112 zł brutto):
- godło „Tańczący z czasem” – Adrian Dworakowski, Gdańsk
Wyróżnienia w formie wydrukowania utworu w almanachu pokonkursowym:
- godło „Żabki_przypadek” - Alicja Lampa, Warszawa – za wiersz „*** na każdym balkonie nowela z życia”
- godło „Smugi” - Edyta Wysocka, Miastko – za wiersz pt. „Kwilenie, czyli nudna historyjka”
- godło „Alabaster” - Wojciech Roszkowski, Nowy Sącz – autor cofnął zgodę na publikację wiersza
- godło „Martynika” - Jerzy Fryckowski, Dębnica Kaszubska – za wiersz pt. „Chleb z wodą i cukrem”
- godło „Jednorazowa maseczka niemedyczna” – Rafał Baron, Gdańsk – za wiersz pt. „Dekady”
- godło „Migdał” - Agnieszka Marzec, Bielsko-Biała – za wiersz pt. „Wreszcie”
- godło „Heweliusz” - Monika Borkowska-Szmit, Kraków – za wiersz pt. „Dwie sekundy wolności”
- godło „ Spięta na piętach” - Olgierd Wąsowicz, Warszawa – za wiersz pt. „Po wojnie”
- godło „Lepiejniebędzie” - Krystyna Czarnecka, Koszyce – za wiersz „Wierzba pięciopręcikowa żyje osiemdziesiąt lat”
- godło „Żerdź” - Anna Piliszewska, Wieliczka – za wiersz pt. „”Wycinanki wołyńskie. Karpiele”
- godło „Stolarz1984” - Tomasz Albecki, Reda – za wiersz pt. „Wejherowo”
- kategoria: proza - dorośli:
1 miejsce (778 zł brutto) - godło UNAPISZTIM – Adam Jarosław Baliczek - „Saga o chrzcie”, Białystok
2 miejsce (556 zł brutto) - godło ZAWIGOST – Tomasz Figiel, Kraków - „Legendy zawichojskie”
3 miejsce (334 zł brutto) - godło KULIŻAK – Szymon Kulig, Legionowo - „Bezprym”
wyróżnienia (112 zł brutto):
- - godło MADRIGAL – Paweł Fleszar, Łańcut - „Zapach placka z wiśniami”
- - godło STOKROTKA40 – Dorota Bukowska, Leziona - „Dziękuję za miłość”
- - godło JEŻYNA – Maria Polaczek, Tarnów - „Dom na wzgórzu”
- kategoria: poezja - młodzież:
1 miejsce – nie przyznano
2 miejsce – nie przyznano
3 miejsce – godło „MajKa” - Karolina Majorowska, Warszawa, 14 lat – za zestaw wierszy
wyróżnienia:
- godło „Mikson” - Mikołaj Ślemp, Goczałków, 13 lat – za wiersz pt. „Biało-czerwone dojrzewanie”
- godło „Słowik” - Anna Wojno, Kobyłka, 15 lat – za zestaw wierszy
- godło „Stokrotka” - Dominika Liszkiewicz, Piła, 16 lat – za zestaw wierszy
- kategoria: proza - młodzież:
1 miejsce - godło „Amelia” – Amelia Izabella Chwist, Sosnowiec, 17 lat - za opowiadanie bez tytułu („marzec’20”....)
2 miejsce ex aequo - godło „Wisteria11” – Justyna Hyrchel, Breń Osuchowski, 17 lat - za opowiadanie pt. „Tarta wiśniowa”
2 miejsce ex aequo - godło „Justus J” – Mateusz Rymkiewicz, Częstochowa, 14 lat - za opowiadanie pt. „Leniwe rozmyślanie”
wyróżnienia:
- godło „Dzika Róża” - Małgorzata Toporska, Poznań, 15 lat – za opowiadanie pt. „Aż się wypali”
- godło „Woodstock” - Maciej Serżysko, Witkowo, 15 lat – za opowiadanie pt. „Niecodzienne rozwiązanie”
Nagrody finansowe dla dorosłych laureatów zostaną przelane na podane konta bankowe, a nagrody rzeczowe dla młodzieży, dyplomy oraz almanachy zostaną wysłane pocztą w terminie ok. miesiąca od ogłoszenia wyników. Druk almanachu pokonkursowego został dofinansowany przez Starostwo Powiatowe w Wejherowie.
Gratulacje dla wszystkich laureatów XIX Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „Gniewińskie Pióro” i serdecznie zapraszamy wszystkich uczestników do udziału w następnej edycji Konkursu.