Wyniki XIX O.K.L. GNIEWIŃSKIE PIÓRO - nareszcie!

Utworzono dnia 15.09.2020

W końcu udało się wyłonić laureatów XIX Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego "Gniewińskie Pióro"! Zdobywcami I miejsc zostali: p. Urszula Lewartowicz z Lublina (poezja), p. Adam Jarosław Baliczek z Białegostoku (proza) oraz Amelia Izabella Chwist z Sosnowca (17 lat, proza młodzież). Całość protokołu poniżej oraz do pobrania w załączniku.

XIX ogólnopolskiego KONKURSU  LITERACKIEGO „GNIEWIŃSKIE PIÓRO”

z dnia 15 września 2020 r.

W dniu 15 września 2020 r. odbyło się posiedzenie Komisji XIX Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „GNIEWIŃSKIE PIÓRO”. Organizatorem Konkursu było Centrum Kultury, Sportu, Turystyki i Biblioteka w Gniewinie, a patronowała mu Rada Gminy Gniewino.

W konkursie wzięło udział 329 uczestników z Polski oraz z zagranicy (Belgia, Litwa, Irlandia, Niemcy, Wielka Brytania, Słowacja). Jury oceniło 179 zestawów poetyckich oraz 142 teksty prozatorskie w dwóch kategoriach wiekowych: dorośli i młodzież. Ośmiu uczestników zdyskwalifikowano (tylko wersje elektroniczne prac bez kart zgłoszeniowych, tylko karta zgłoszeniowa i pusta płyta CD bez godła, brak oznaczeń pozwalających zidentyfikować autora).

5. Róża Szymikowska-Metz - nauczyciel polonista,
  6. Mirosław Odyniecki - poeta, satyryk, dziennikarz.

• kategoria: poezja - dorośli:

1 miejsce                     (778 zł brutto)       - godło „Zielona” – Urszula Lewartowicz, Lublin

2 miejsce ex aequo    (556 zł brutto)       - godło „Nikifor” – Janusz Pyziński, Podgrodzie

2 miejsce ex aequo    (556 zł brutto)       - godło „Wierszolas” – Krzysztof Przegiętka, Toruń

3 miejsce                    (334 zł brutto)       - godło „Zbieracz słów” – Agata Oriana Kwahs, Gdynia

wyróżnienie (112 zł brutto):

• godło „Tańczący z czasem” – Adrian Dworakowski, Gdańsk

• godło „Żabki_przypadek”   - Alicja Lampa, Warszawa – za wiersz „*** na każdym balkonie nowela z życia”
  • godło „Smugi”                    - Edyta Wysocka, Miastko – za wiersz pt. „Kwilenie, czyli nudna historyjka”
  • godło „Alabaster”               - Wojciech Roszkowski, Nowy Sącz – autor cofnął zgodę na publikację wiersza
  • godło „Martynika”              - Jerzy Fryckowski, Dębnica Kaszubska – za wiersz pt. „Chleb z wodą i cukrem”
  • godło „Jednorazowa maseczka niemedyczna” – Rafał Baron, Gdańsk – za wiersz pt. „Dekady”
  • godło „Migdał”                    - Agnieszka Marzec, Bielsko-Biała – za wiersz pt. „Wreszcie”
  • godło „Heweliusz”              - Monika Borkowska-Szmit, Kraków – za wiersz pt. „Dwie sekundy wolności”
  • godło „ Spięta na piętach”  - Olgierd Wąsowicz, Warszawa – za wiersz pt. „Po wojnie”
  • godło „Lepiejniebędzie”      - Krystyna Czarnecka, Koszyce – za wiersz „Wierzba pięciopręcikowa żyje osiemdziesiąt lat”
  • godło „Żerdź”                      - Anna Piliszewska, Wieliczka – za wiersz pt. „”Wycinanki wołyńskie. Karpiele”
  • godło „Stolarz1984”            - Tomasz Albecki, Reda – za wiersz pt. „Wejherowo”
  • kategoria: proza - dorośli:

1 miejsce (778 zł brutto)              - godło UNAPISZTIM – Adam Jarosław Baliczek - „Saga o chrzcie”, Białystok

2 miejsce (556 zł brutto)              - godło ZAWIGOST – Tomasz Figiel, Kraków -  „Legendy zawichojskie”

3 miejsce (334 zł brutto)              - godło KULIŻAK – Szymon Kulig, Legionowo - „Bezprym”

• - godło MADRIGAL                 – Paweł Fleszar, Łańcut - „Zapach placka z wiśniami”
  • - godło STOKROTKA40          – Dorota Bukowska, Leziona - „Dziękuję za miłość”
  • - godło JEŻYNA                      – Maria Polaczek, Tarnów - „Dom na wzgórzu”

• kategoria: poezja - młodzież:

1 miejsce             – nie przyznano

2 miejsce             – nie przyznano

3 miejsce            – godło „MajKa” - Karolina Majorowska, Warszawa, 14 lat – za zestaw wierszy

• godło „Mikson”      - Mikołaj Ślemp, Goczałków, 13 lat – za wiersz pt. „Biało-czerwone dojrzewanie”
  • godło „Słowik”       - Anna Wojno, Kobyłka, 15 lat – za zestaw wierszy
  • godło „Stokrotka”  - Dominika Liszkiewicz, Piła, 16 lat – za zestaw wierszy

• kategoria: proza - młodzież:

1 miejsce                        - godło „Amelia” – Amelia Izabella Chwist, Sosnowiec, 17 lat - za opowiadanie bez tytułu („marzec’20”....)

2 miejsce ex aequo        - godło „Wisteria11” – Justyna Hyrchel, Breń Osuchowski, 17 lat -  za opowiadanie pt. „Tarta wiśniowa”

2 miejsce ex aequo        - godło „Justus J” – Mateusz Rymkiewicz, Częstochowa, 14 lat -  za opowiadanie pt. „Leniwe rozmyślanie”

• godło „Dzika Róża”    - Małgorzata Toporska, Poznań, 15 lat – za opowiadanie pt. „Aż się wypali”
  • godło „Woodstock”    - Maciej  Serżysko, Witkowo, 15 lat – za opowiadanie pt. „Niecodzienne rozwiązanie”

Nagrody finansowe dla dorosłych laureatów zostaną przelane na podane konta bankowe, a nagrody rzeczowe dla młodzieży, dyplomy oraz almanachy zostaną wysłane pocztą w terminie ok. miesiąca od ogłoszenia wyników. Druk almanachu pokonkursowego został dofinansowany przez Starostwo Powiatowe w Wejherowie.

Gratulacje dla wszystkich laureatów XIX Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „Gniewińskie Pióro” i serdecznie zapraszamy wszystkich uczestników do udziału w następnej edycji Konkursu.