Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Zostań w domu! Czytanie bez tradycyjnej biblioteki

Utworzono dnia 31.03.2020

Akcja #zostańwdomu związana z koronawirusem jest szeroko promowana nie tylko w mediach społecznościowych, ale coraz częściej przez instytucje kultury czy księgarnie internetowe.  Kolejne placówki przyłączają się do zachęcania ludzi, by nie opuszczali swoich domów, poszerzając darmowe zasoby udostępnione w internecie. I tak stało się się z czytaniem - nie trzeba już bazować tylko na domowej biblioteczce.

Portale oferujące darmowe i legalne e-booki, czy audiobooki to nie tylko Wolne Lektury czy Lektury.gov.pl, które nasza biblioteka stale promuje w zakładkach/aktywnych obrazkach po prawej na naszej stronie www, ale ostanio np. Empik udostępnia na miesiąć darmowe usługi z pakietów Premium, Chmura Czytania - "portal oferujący bezpłatny dostęp do wszystkich swoich pozycji. Jak piszą autorzy inicjatywy, związani z fundacją Festina Lente: Chmura Czytania daje książki, które sami chcemy czytać. Książki autorów mówiących rzeczy ważne – warte poznania, przypomnienia, czy wręcz odkrycia na nowo przez współczesnych Czytelników. Można tu pobrać pliki w formacie PDF lub w formacie przeznaczonym na czytnik." Inna strona to Fantastyka Polska - prywatna inicjatywa znanego pisarza SF, oferująca za darmo około 300 pozycji współczesnych polskich autorów. Na stronie można znaleźć adnotację : Wszystkie teksty literackie umieszczone na tej stronie zostały udostępnione przez autorów i mogą być ściągane bezpłatnie. Do pobrania wybranej lektury wymagane jest założenie konta. Strona Pamięć.pl oferuje szereg publikacji pod patronatem Instytutu Pamięci Narodowej. Znajdziemy tam wiele bezpłatnych e-booków o tematyce historycznej. Wśród publikacji specjalistycznych znaleźć można też takie, które nie wymagają specjalnego przygotowania merytorycznego. Stronie Ebooks43 przyświeca hasło: Dobre darmowe e-booki. Serwis publikuje darmowe teksty, często niepublikowane w innych miejscach. Na portalu znaleźć można, m.in. zbiory felietonów czy esejów. Do pobrania książek wymagane jest założenie konta. Serwis oferuje pliki w formacie PDF, ePub i MOBI. 

Wiele księgarni internetowych oferuje szereg darmowych pozycji, licząc oczywiście na zatrzymanie klienta i zachęcenie go do przyszłych zakupów. Możemy jednak bez jakichkolwiek zobowiązań skorzystać z darmowej oferty księgarni takich jak Publio, Woblink czy Nexto. Wszystkie bezpłatne e-booki znajdziemy w specjalnie wyszczególnionych działach. Na pewno są też inne inicjatywy pozwlające korzystać z darmowych ebooków czy audiobooków, bo wiele instytucji stara się dołożyć swoją choćby małą cegiełkę na polu akcji #zostańwdomu, więc mając teraz sporo czasu można poszperać w zasobach internetowych i jeżeli nie przeczytać coś to choćby przygotować sobie listę tradycyjnych książek do przeczytania, kiedy będzie to już możliwe. Ze swojej strony polecam portal Lubimy Czytać, gdzie m.in. czytelnicy dzielą się swoimi opiniami nt. książek i gdzie można w chmurze tagów poszperać wśród interesujących nas tematów. Zapewniam, że takie szperanie zabiera sporo czasu:) Zachęcam równiż do przejrzenia katalogu naszej biblioteki pod kątem haseł przedmiotowych, tagów czy przygotowanych gotowych zestawień, po to by być gotowym do startu☺ po książki, kiedy pandemia odpuści, czego Państwu i sobie życzę.

 

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Marzec 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Imieniny

Katalog biblioteki

LEKTURY SZKOLNE

Bajki do słuchania za darmo

BAJKI ZASYPIANKI

Darmowa wypożyczalnia zbiorów cyfrowych BN