Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Ambasadorki Kultury Pomorza 2021

Utworzono dnia 19.11.2021

Ambasadorki Kultury Pomorza, nasze malarki wyróżnione! W konkursie wzięły udział kobiety zajmujące się działalnością artystyczną zarówno społecznie, jak i zawodowo.

"Janina Kulma mimo, że jest rodowitą Mazurzanką, od kilkudziesięciu lat mieszka na Kaszubach i już nie wyobraża sobie innego miejsca dla siebie.

Przez 28 lat obserwowała rozwój gminy jak również sama działała na rzecz społeczności. To umożliwiło jej członkostwo w STN Amarant. Aktywnie uczestniczyła w powstaniu Galerii Sztuki w Gniewinie, organizacji plenerów malarskich oraz wystaw galerii na terenie całego kraju.

Janina zawsze chciała malować, chętnie skorzystała więc z zaproszenia założyciela STN Amarant, gdzie spełnia się artystycznie do dnia dzisiejszego. Bierze udział w każdej wystawie tej grupy, a jej twórczość doceniana jest w środowisku twórców kaszubskich. Ta wyjątkowa artystka cały czas doskonali swój warsztat na zajęciach STN Amarant.

Jak sama podkreśla jej twórczość jest inna i nietuzinkowa, ale taki właśnie jest jej styl i maniera. Tutaj, na kaszubach realizuje swoje malarskie wizje i marzenia, a ogromny talent pozwala jej wspierać rozwój kulturowy gminy."

"Halina Patok jest Kaszubianką z dziada pradziada. Nigdy nie sądziła, że umiejętności takie jak haftowanie, które w jej domu były codziennością, mogą stać się kiedyś prawdziwą sztuką.

Pierwsze przygody z malarstwem także wyniosła z rodzinnego domu - jej tato malował pokoje, a ona ciągle podkradała mu farby, aby też spróbować malować. Udziela się na niezliczonych wydarzeniach gminnych przyrządzając kaszubskie potrawy. Czynnie uczestniczy we wszystkich wydarzeniach Związku Emerytów i Rencistów, jednak jak sama określa, wszelkie te aktywności mają się nijak do działalności w STN Amarant.

Halina to wspaniały przykład kobiety zauważalnej, spełniającej się. Kobieta, która jest nie tylko opiekunką domu i domowników, babcią i żoną, ale też artystką docenianą przez lokalną społeczność i innych artystów. Koleżanka Haliny mawia: “Wiek to stan Umysłu” , a my w pełni się z tym zgadzamy!

Wśród osiągnięć Haliny wymienić możemy m.in uczestnicwto w wystawach STN Amarant czy też otrzymanie statuetki “Zasłużonej dla Gminy Gniewino”. Zdaniem tej utalentowanej artystki każdy ma jakiś talent - sztuka polega na odnalezieniu go i pielęgnowaniu.

Halina odnalazła się w malarstwie, które stało się jej sposobem na uwolnienie emocji i pragnień. “W STN Amarant czuję się ważna i potrzebna. Nie chciałabym aby coś się zmieniło. Chwilo trwaj - to moje plany na przyszłość.”

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Grudzień 2021
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 236

W poprzednim tygodniu: 496

W tym miesiącu: 534

W poprzednim miesiącu: 1695

Wszystkich: 57706

LEKTURY SZKOLNE

Bajki do słuchania za darmo

BAJKI ZASYPIANKI

Darmowa wypożyczalnia zbiorów cyfrowych BN