Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Certyfikat dla Gniewina - Sieć Najciekawszych Wsi

Utworzono dnia 07.10.2019

W piątkowe popołudnie doszło do spotkania wójta z zaproszonymi gośćmi w Sali kinowej, gdzie został okazany certyfikat mieszkańcom jak i przedstawiono ciężką pracę jaka została wykonana w celu certyfikacji Gniewina w Sieci Najciekawszych Wsi.

 

Sieć Najciekawszych Wsi to koncept mający swą genezę we wzorcach funkcjonowania w Europie (Francja, Włochy, Hiszpania, Rumunia, Saksonia) i świecie (Japonia, Kanada) sieci Najpiękniejszych Wsi – najcenniejszych pod względem dziedzictwa kulturowego i krajobrazu wiejskiego reprezentantów danego regionu lub kraju. Funkcjonowanie sieci pozwala na kultywowanie wiejskości i zachowanie owego dziedzictwa w harmonii z turystycznym profilem rozwoju. Efektem jest rozpoznawalny i markowy produkt turystyczny – oferta pobytu w miejscowościach o podobnym poziomie bardzo wysokiej atrakcyjności. Na straży jakości tej oferty stoi system certyfikacji potwierdzający spełnianie kryteriów uczestnictwa w sieci, organizowany przez podmiot skupiający uczestników sieci w tym przypadku Polska Sieć Odnowy i Rozwoju Wsi.

Wdrożenie koncepcji tworzenia Sieci Najciekawszych Wsi stało się jednym z celów funkcjonowania Polskiej Sieci Odnowy i Rozwoju Wsi (PSORW) a dokładnie Pana Posła, byłego wojewody Opolskiego oraz eksperta Ryszarda Wilczyńskiego. W roku 2014 część jej członków, tj. gminy z miejscowościami o walorach predysponujących do uczestnictwa w sieci, zawarło w tej sprawie stosowne porozumienie. Jednocześnie w kilku regionach rozpoczęto wyłonienie puli potencjalnych uczestników sieci oraz uruchomiono regionalne projekty przygotowujące wdrożenie. Stosowna kwerendę dla rozpoznania wsi ze znaczącymi zasobami kulturowymi na terenie własnych województw przeprowadzili wojewódzcy konserwatorzy zabytków. Ponadto koncepcja tworzenia SNW była prezentowana w ramach Forum Debaty Publicznej Prezydenta RP.

Funkcjonowanie takich sieci, wraz z zamysłem utworzenia podobnej sieci w Polsce, w roku 2012 zostało zawarte w opracowaniu pt. „Sieci Najpiękniejszych Wsi, Opracowanie eksperckie projektu - możliwości utworzenia sieci” wykonanym w roku 2012 w ramach działalności opolskiego sekretariatu KSOW. Sformułowano tam metodologiczne podstawy uzyskania oferty atrakcyjnego pobytu we wsiach, które zachowały jeszcze znaczące walory dziedzictwa kulturowego, krajobrazu oraz atrybuty tradycyjnie pojmowanej wiejskości.

W 2015 roku do Sieci Najciekawszych Wsi pretendowało 100 miejscowości z całej Polski. Z tego grona zespół ekspertów wybrał 50 miejscowości, ważnych dla zachowania wiejskiego dziedzictwa kulturowego. Spośród nich wyselekcjonowano 23, które zostały objęte strategią Sieci Najciekawszych Wsi. W dniu 30 września 2019 roku 10 miejscowości spełniło kryterium punktacyjne według kwestionariusza ocen i otrzymało Certyfikat Sieci Najciekawszych Wsi w tym miejscowość Gniewino.

Hasłem Gniewina w SNW zostało „Energia Kaszub” która posiada dwa uzasadnienia, umiejscowienie największej w Polsce elektrowni szczytowo-pompową oraz energeryczny potencjał do działania mieszkańców. Opowieść wsi opisuje walory tras turystycznych, pieszej „EURO 2012” oraz rowerowo-samochodowej „Kaszubskiego Stolema”.

Realizacja przedsięwzięcia sprawiła że Gniewino oraz Nadole włączonych do SNW miejscowości stają się atrakcyjne dla turysty, a także dla samej społeczności lokalnej poszczególnych miejscowości – będące dla nich przestrzenią twórczego spędzania czasu, kontaktu z dziedzictwem i budowania tożsamości. Dzięki realizacji operacji zwiększy się także udział społeczności we wdrażaniu inicjatyw na rzecz rozwoju obszarów wiejskich.

W ramach projektu usytuowano 5 tablic, jedną główna z opowieścią wsi oraz cztery ukazujące poszczególne elementy miejscowości.

Każda z tablic znajduje się przy obiekcie udostępnionym do zwiedzania wraz z ciekawym opisem miejsca. Posiada również mapę z zaznaczonymi punktami trasy do zwiedzania, interesującymi zdjęciami jak i informacjami dotyczącymi udostępnionymi obiektami sportowymi wraz z danymi kontaktowymi, opisami wydarzeń cyklicznym na terenie Gminy Gniewino. Oczywiście każda z tablic jak również ulotka posiada kod QR który przenosi „potencjalnego” turystę do strony Sieci Najciekawszych Wsi Gminy Gniewino gdzie są dodatkowe informacje dotyczące np.: bazy noclegowej czy gastronomicznej. W przyszłość planowane jest rozbudowanie treści ulotki jak i samej strony internetowej o dodatkowe informacje.

 

 

Certyfikat dla Gniewina

Utworzono dnia 07.10.2019, 08:41

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Październik 2019
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Imieniny

Godziny otwarcia biblioteki

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 2

W poprzednim tygodniu: 397

W tym miesiącu: 1737

W poprzednim miesiącu: 1698

Wszystkich: 16951

Wakacyjny Autobus 2019